A A A

Wokół kopalni węgla kamiennego „Brzeszcze”

Pracownicy PCK w Brzeszczach przed wejściem do budynku szpitala (obecnie mieszczą się w nim mieszkania socjalne). Z przodu od lewej: Jan Drzewiecki, Wanda Ślusarczyk, Julia Kubica, dr Józef Sierankiewicz, Marcela Szczotka, Ernest Friebe, Jerzy Iwiński. Z tyłu pacjent – Matyszkiewicz. Zdjęcie z 1945 r.
Maria Bobrzecka, właścicielka apteki w Brzeszczach, w okresie okupacji dostarczała lekarstwa więźniom KL Auschwitz. Zdjęcie przedwojenne.
Jan Nosal, poseł PPS (1928- 1930), jeden z organizatorów ruchu oporu w Brzeszczach, za pomoc więźniom osadzony w KL Auschwitz, gdzie zginął. Zdjęcie przedwojenne.
Brzeszcze, ulica Przemysłowa. Stan obecny konstrukcji elektrowni „Andreas”, budowanej przez więźniów podobozu Jawischowitz.
Brzeszcze, ulica Kościuszki. Budynki, w których od końca stycznia do końca kwietnia 1945 r. mieścił się szpital Polskiego Czerwonego Krzyża
Brzeszcze, park przy ulicy Kościuszki. Pomnik ku czci poległych w walce z faszyzmem odsłonięty w 1967 r.
Brzeszcze, park przy ulicy Kościuszki. Tablica na pomniku ku czci poległych w walce z faszyzmem
Brzeszcze, park przy ulicy Kościuszki. Tablica poświęcona „Nieznanemu Żołnierzowi” odsłonięta w 1989 r.
Brzeszcze, ulica Ofiar Oświęcimia. Budynek tzw. willi, w którym mieści się m.in. Izba Pamięci
Brzeszcze, ulica Ofiar Oświęcimia. Budynek apteki, który należał do Marii Bobrzeckiej.
Brzeszcze. Tablica pamiątkowa przy wejściu do apteki, odsłonięta w 1967 r.
Brzeszcze, ulica Nosala. Budynek przychodni zdrowia. W kwietniu 1940 r. z tego budynku wywieziono do obozów koncentracyjnych grupę brzeszczan w ramach represji wobec polskiej inteligencji.
Widok kopalni „Brzeszcze”. Zdjęcie lotnicze wykonane w latach dwudziestych XX w. Archiwum Kopalni Węgla Kamiennego „Brzeszcze”.