A A A
 

Strona główna


Szanowni Państwo,

W 2009 roku obchodzimy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na terenie naszej gminy są miejsca upamiętniające tragiczne wydarzenia tamtych lat. Wielu mieszkańców Brzeszcz i sąsiednich miejscowości ryzykowało życiem, niosąc pomoc więźniom obozu Auschwitz oraz jego podobozów znajdujących się na terenie naszej gminy: Budy i Jawischowitz.

Dowodem najlepiej świadczącym o ich postawie jest odznaczenie Brzeszcz Krzyżem Grunwaldu III klasy „za pomoc niesioną przez mieszkańców Brzeszcz więźniom obozu oświęcimskiego w okresie II wojny światowej”, a także obecność ponad 300 mieszkańców naszej gminy w publikacji Muzeum Auschwitz-Birkenau pt. Ludzie dobrej woli. Księga pamięci mieszkańców ziemi oświęcimskiej niosących pomoc więźniom KL Auschwitz.

Jesteśmy odpowiedzialni za utrwalanie i przekazywanie pamięci o dramatycznej historii naszej ziemi i ta idea przyświecała niniejszej publikacji. Mamy też wielką nadzieję, że opowiedziana tu historia będzie punktem wyjścia do refleksji nad naszym miejscem w świecie i tożsamością Europejczyka XXI wieku.

TRASA PAMIĘCI skrywa różne historie i dramaty. Pojawia się tam śmierć, zło, upodlenie i zniewolenie człowieka, ale jest też miejsce na dobro, piękno, prawdę i wolność. To my dokonujemy wyboru i to od nas zależy w jakim świecie będziemy żyć.

Teresa Jankowska
Burmistrz Brzeszcz

Brzeszcze, 2009 rok