Wirtschaftshof Budy
W 1941 r. władze KL Auschwitz, po wysiedleniu miejscowej ludności i pozbawieniu jej majątku, utworzyły na terenie Bud, Boru i części Nazieleniec tzw. Wirtschaftshof Budy (folwark Budy).
W jego granicach esesmani zaÅ‚ożyli podobóz dla więźniów, który funkcjonowaÅ‚ w latach 1941-1945, karnÄ… kompaniÄ™ kobiet (1942-1943) i podobóz dla więźniarek (1943-1944). Osadzeni w nich więźniowie i więźniarki narodowoÅ›ci żydowskiej, polskiej, francuskiej, romskiej, ukraiÅ„skiej, rosyjskiej, czeskiej wykonywali niewolniczÄ… pracÄ™ na rzecz Trzeciej Rzeszy.
Więźniowie zajmowali siÄ™ uprawÄ… roli oraz hodowlÄ… zwierzÄ…t, więźniarki z karnej kompanii wyburzaÅ‚y okoliczne domy, budowaÅ‚y drogi i waÅ‚ ochronny nad WisÅ‚Ä…, oczyszczaÅ‚y stawy, natomiast więźniarki osadzone w podobozie byÅ‚y zatrudnione przy pracach polowych i leÅ›nych, w szkóÅ‚ce drzewek, przy drenowaniu pól, wycinaniu wikliny.
Wszyscy musieli pracować po kilkanaÅ›cie godzin na dobÄ™, przeważnie bez wzglÄ™du na warunki pogodowe. Szczególnie tragiczny los spotkaÅ‚ więźniarki z karnej kompanii – wielogodzinna praca ponad siÅ‚y, czÄ™sto w zimnej wodzie stawów rybnych, które musiaÅ‚y oczyszczać, a także bicie przez esesmanów i więźniarki funkcyjne, powodowaÅ‚y ich wysokÄ… Å›miertelność. Na poczÄ…tku października 1942 r. niemieckie więźniarki funkcyjne i wartownicy SS dokonali masakry okoÅ‚o 90 więźniarek z karnej kompanii, gÅ‚ównie Å»ydówek francuskich.
Część mieszkaÅ„ców Brzeszcz, pomimo groźby osadzenia w obozie koncentracyjnym, niosÅ‚o pomoc więźniom i więźniarkom, dostarczajÄ…c żywność, poÅ›redniczÄ…c w tajnej korespondencji, pomagajÄ…c w ucieczkach.