45 deportowanych
8 polskich górników
składa świadectwo
dla przyszłości
O tym, co w latach II wojny światowej znajdowało się i działo na terenie dzisiejszego parku miejskiego w Brzeszczach, świadczy dziś stojący tam pomnik oraz dwa oryginalne obiekty z tamtych lat: betonowa lampa i niewielki budynek.
Mamy wielkÄ… nadziejÄ™, że niniejsza publikacja przyczyni siÄ™ do zachowania PAMIĘCI o tym tragicznym rozdziale historii gminy Brzeszcze – latach niemieckiej, nazistowskiej okupacji – i że bÄ™dzie interesujÄ…cÄ… i pouczajÄ…cÄ…, choć momentami bez wÄ…tpienia poruszajÄ…cÄ… lekturÄ… dla polskich czytelników XXI w., z których zdecydowana wiÄ™kszość wojnÄ™ zna na szczęście tylko z książek, filmów i Å›wiata komputerów.
(od redakcji)
Gmina Brzeszcze w latach okupacji niemieckiej 1939-1945
Jacek Lachendro
Brutalna polityka hitlerowców w dramatyczny sposób wpÅ‚ynęła na życie mieszkaÅ„ców gminy. Część z nich zostaÅ‚a wysiedlona, wywieziona na przymusowe roboty lub aresztowana. Pozostali żyli w bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie najwiÄ™kszego niemieckiego obozu koncentracyjnego, Auschwitz, i jego podobozów: Budy i Jawischowitz. Pomimo represji ze strony okupanta ponad 300 mieszkaÅ„ców gminy ryzykowaÅ‚o życie, niosÄ…c pomoc więźniom.
Niniejsza praca jest próbÄ… upamiÄ™tnienia zarówno ich, jak i ludzi z caÅ‚ej Europy, znanych z nazwiska, oraz tych bezimiennych, którzy cierpieli i ponieÅ›li Å›mierć z rÄ…k nazistów na terenie Brzeszcz i sÄ…siednich miejscowoÅ›ci w latach 1939-1945.
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.